Pixel 01/2022 (76)

Liczba stron: 124
Cena: 19,90 zł
Wydawca: Idea Ahead
Redaktor naczelny: Piotr Mańkowski
Autorzy: Andrzej Bazylczuk, Marcin Borkowski, Bartosz Czartoryski, Marek Czerniak, Marcin M. Drews, Paweł Gawlikowski, Piotr Gawrysiak, Szymon Góraj, Marcin M. Granat, Bartłomiej Kluska, Jacek Marczewski, Michał Marek, Dariusz J. Michalski, Piotr Pieńkowski, Piotr Pocztarek, Paweł Schreiber, Michał Śledziński, Aleksy Uchański, Michał R. Wiśniewski, Michał Zdancewicz, Piotr Żymełka

Pixel 01/2022 (76) okładka

Wstęp

PRZEMKNĘŁO JAK METEOR

Świat tak bardzo przyspieszył, że ubiegły rok zlewa mi się z 2020 rokiem i muszę wysilić pamięć, żeby oddzielić starsze wydarzenia od nowych. Jedno wiem na pewno – ostatnich dwanaście miesięcy upłynęło na podbudowanym niepokojem oczekiwaniu, co się ma wkrótce wydarzyć. Tylko to „wkrótce” cały czas nie nadchodziło.

To był rok, gdy nowe konsole od Sony i Microsoftu rozpoczęły ze sobą wyścig naznaczony okresowymi brakami dostępności towaru, co tyczyło się głównie białego sprzętu. Obecnie te kłopoty praktycznie zniknęły, Japończycy mają na koncie 15 milionów sprzedanych egzemplarzy, Redmond – 10 milionów, co dla Sony nie jest najgorszym wynikiem, zważywszy, że PlayStation 4 miało po podobnym okresie startowym 18 milionów na koncie.

Pewien problem stanowią gry. Pierwszy wielki hit na Xbox Series X, Forza Horizon 5, choć też nie exclusive, bo przecież jest wersja na Steamie, ukazał się dopiero we wrześniu. Microsoft postawił po prostu na inny model sprzedaży z wykorzystaniem Game Passa, w którym nie ma miejsca dla wyłącznych tytułów na konsolę. Inną filozofie proponuje Sony, od lat dowożąc przynajmniej kilka dużych tytułów rocznie dostepnych tylko na PlayStation. Ratchet & Clank byli tym, czym zwykle bywają, ale najważniejszym, najbardziej wpływowym tytułem na „piątke” okazał się Returnal ze studia Housemarque. Finowie jeszcze w 2018 roku, po słabym przyjęciu ich Matterfalla, deklarowali, że „arcade is dead”, i właściwie sugerowali, że za chwilę może nastąpić koniec ich działalności. Aż tu nagle cud, przemiana, wsparcie Sony i niesamowity, masakrycznie trudny rogalik na PS5, który doprowadzał graczy do rozpaczy i dopiero po kilku aktualizacjach stał się bardziej ludzki w obsłudze.

Z tych zmagań nic nie robi sobie Nintendo, Switch nadal sprzedaje się rewelacyjnie, w cotygodniowych zestawieniach wyprzedzając w cuglach konkurencję, dobijając właśnie do 100 milionów sprzedanych egzemplarzy. Niesamowity sukces, większy niż Wii. Ale co nowego ukazało się w powodzi premier na Pstryczka? Shin Megami Tensei V, ale to trzeba być fanem jRPG. Zabawowe Mario Party Superstars, no i jest Metroid Dread, którego ciągle nie udało mi się odzyskać od MRW, przez co znam grę jedynie z filmików. Nowa Zelda dopiero w przyszłym roku, skończyłem więc wreszcie Luigi’s Mansion 3 i powiem tylko tyle, że z podobnie stresującą i powtarzalną grą dawno nie obcowałem.

Far Cry 6 zaskoczył mnie słabą technicznie jakością scenek przerywnikowych, no ale ciągle jednak twarz Gusa Fringa z „Breaking Bad” wywołuje ciarki na plecach. Dość szokujące było więc dla mnie, że taki gigant jak Giancarlo Esposito przegrał w Game Awards z aktorką podkładającą głos wampirzycy w Resident Evil Village, przy czym nie użyczała ona nawet owej postaci swojej twarzy, bo ta należała do aktorki… Heleny Mańkowskiej. Sam Resident mocno mnie zmęczył, bo ogólnie po latach obcowania z horrorami, wnikania w detale typu drugość noża Michaela Myersa czy maczety Jasona Voorheesa, jestem wyczerpany sytuacjami, gdy przez drzwi czy okna wpadają do mnie dyszące trupy, którym muszę urządzić grilla. To już naprawdę było, panowie, szarganie nerwów nagłymi akcjami nie jest tym, w czym uwielbiają się pławić miłośnicy Nieznanego.

Natomiast grą, która znienacka rozbiła system, okazało się It Takes Two, Josef Fares cały czas rozwija podobny pomysł kooperacji, począwszy od Brothers: Tale of Two Sons, poprzez A Way Out, aż po zeszłoroczne arcydzieło. It Takes Two skończyłem z synem, przemierzyliśmy zróżnicowane, wspaniałe światy, a gra zachęcała do szukania rozwiązań i nie stresowała koniecznością uporczywego powtarzania długich sekwencji. No po prostu czysta przyjemność, dowcip, fantazja i brak tego wszystkiego, czym epatują komputerowe mordownie. Naprawdę bym chciał, żeby więcej gier szło tym tropem.

Wchodzimy powoli w nowy rok, nowy Pixel ukaże się 3 lutego, a już niedługo rozpocznie się bonanza na niesamowite, oczekiwane od miesięcy tytuły. Kto nie chce zagrać w Elden Ring, Dying Light 2 albo sprawdzić Horizon Forbidden West?

Spis treści

003 Wstęp
004 Patroni Pixela
006 Spis treści

007 Loading
008 Autofire – Zło powstaje z kolan na Magalanie – znowu… / Men of War III – połączenie klasyki z nowoczesnością / Dragon Ball: The Breakers / Ślimak na wojennej ścieżce
014 Indykarium – Fmod / Blender / Paszporty Polityki / Arthurian Legends / Inscryption / Moncage / Snake Force / 100 Hidden Frogs / Welcome to the Game II / Unpacking / Cultist Simulator
018 Vive Vr Corner – Vive Focus 3 / District Steel / Warhammer Age of Sigmar: Tempestfall
020 Retroexpress – Briley Witch Chronicles / Shovel Adventure / Final Assault / Survive the Week / Westen House
022 Pixel Kids – Kroniki zamku Avel / Oh! / Pokemon Briliant Diamond and Shining Pearl / Asterix & Obelix: Slap them All!
024 Podsumowanie 2021

035 Play the Game
036 Halo Infinite (pc, xone, xsx) (81)
038 Sam and Max: Beyond Time and Space (pc, ps4, xone, switch) (84)
039 Chorus (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (77)
040 Sherlock Holmes: Chapter One (pc, ps5, xsx) (70)
041 Thunder Tier One (pc, ps4, xone) (75)
042 This Is the President (pc, mac) (68)
044 Icarus (pc) (64)
046 Wytchwood (pc, ps4, ps5, xone, xsx, switch) (70)
048 GTFO (pc) (80)
049 Let’s Sing 2022 (ps4, ps5, xone, xsx, switch) (85)
050 White Shadows (pc, ps5, xsx) (73)
052 Big Brain Academy: Brain vs. Brain (switch) (85)
054 Wartales (pc) (86)
056 Monopoly Madness (pc, ps4, xone, switch) (65)

057 Hall of Fame
058 Najlepsza gra na świecie – Grim Fandango
064 Dziwny krajobraz po Eleksie – rozmowa z Bjornem i Jennifer Pankratzami
068 The Simpsons – trzydziestoletni fenomen
074 Space opera na kwasie – Captain Blood

081 Secret Level
082 Steampunk
088 Wspominając tych, których już nie ma
090 Big box – Xenoblade Chronicles 2
092 Kosmiczne półśrodki
094 SideQuest – Skorek i czarownica / Kowboj Bebop / Pogromcy duchów. Dziedzictwo / Sukcesja / Cry Macho / Wiedźmin, sezon 2 / Vuzz / Flex Mentallo / Kajko i Kokosz. Złota kolekcja, tom 2 / Blacksad: Upadek / Pacjent / Pinokio / Boska komedia Oscara Wilde’a / X-Men. Punkty zwrotne. Kompleks mesjasza / Korzenie rodzinne / Historia Amigi piksel po pikselu / Polowanie / Narodziny medium
100 Gramy też bez prądu – Sen. Edycja jubileuszowa / Twierdza: Oblężenie Runedar / Marvel United / World of Warcraft: Wrath of the Lich King
102 KDP #76

103 Credits
104 Disciples czyli rzecz o burzliwych dziejach Nevendaaru
111 Felieton – Łukasz Orbitowski – Taka miła rewolucja
112 21 klatek – Mózgoprocesor
118 Felieton – Piotr Gawrysiak – Ukryte, skryte, niewidoczne lub zamaskowane (czyli krypto)
120 Felieton – Aleksy Uchański – Powszechna historia nikczemności
122 Felieton – Marcin Borkowski – Zawszetakbyłoizm