Liczba stron: 148
Cena: 24,90 zł
Wydawca: Idea Ahead
Redaktor naczelny: Piotr Mańkowski
Autorzy: Andrzej Bazylczuk, Marcin Borkowski, Bartosz Czartoryski, Marek Czerniak, Marcin M. Drews, Paweł Gawlikowski, Piotr Gawrysiak, Szymon Góraj, Marcin M. Granat, Bartłomiej Kluska, Jacek Marczewski, Michał Marek, Dariusz J. Michalski, Piotr Pieńkowski, Piotr Pocztarek, Paweł Schreiber, Michał Śledziński, Aleksy Uchański, Michał R. Wiśniewski, Michał Zdancewicz, Piotr Żymełka

Wstęp
ARCHEOLOGIA MIROWSKA
Do Doliny Krzemowej jeździłem głównie po to, żeby oglądać budynki, w których niegdyś mieściły się świątynie Atari, Accolade, SSI czy Electronic Arts. A ponieważ fizjoterapeuta kazał mi robić dziesięć tysięcy kroków dziennie, spaceruję teraz wieczorami po obszarze Mirowa, czyli styku Śródmieścia i Woli, i patrzę, co się stało z miejscami, w których rodziła się nasza branża growa.
Maluch CD Projektu nie dość, że nie miałby dziś gdzie zaparkować, to jeszcze chłopaki nie byłyby w stanie rozstawić łóżka polowego z towarem, bo na placu dawnej giełdy na Grzybowskiej jak maczuga stoi wbity hotel Westin. W jego cieniu gnieździ się jedyny niezmieniony element dawnego świata, Szkoła Podstawowa numer 25 imienia Komisji Edukacji Narodowej, ze swoimi nieodłącznymi mocarnymi drzwiami, których musiał w każdy weekend pilnować założyciel giełdy Jan Popończyk. Nawiasem mówiąc, na KEN znajduje się baza Pixela, ale to przeplatanie się miejsc, znaczeń i symboli zaobserwowałem już dawno i zrzucam to na barki tajemniczego, kosmicznego żartownisia.
Pobliska Hala Mirowska z zewnątrz wygląda jak dawniej, tyle że w środku nie ma już przeważającego spożywczego charakteru jak za PRL. Na piętrze, w samym rogu na przestrzał od wejścia, znajdowało się unikatowe laboratorium komputerowe dysponujące oprogramowaniem na Amstrada. To tam z kolegą z Francji kopiowaliśmy Way of the Tiger i Pyjamaramę. Ciekawe, czy ten czterdziestoparoletni jegomość, który nas obsługiwał, jeszcze żyje. Raczej nie ma już natomiast szewca mającego swoje stanowisko obok redakcji Secret Service. Facet był już wówczas pod siedemdziesiątkę, a kojarzę go, bo często zatrzymywałem się przy jego stanowisku na Wroniej, zajeżdżając tam autobusem linii 155.
Secret Service… samotna budka strażnicza przy szlabanie wjazdowym na teren Wojskowych Zakładów Graficznych. Tam na pierwszym piętrze wiele rzeczy się zaczęło. Budkę zburzono w okolicach 2013 roku, gdy na całej parceli pomiędzy Towarową, Wronią i Grzybowską wznoszono kompleks biurowy Warsaw Spire. W jej miejscu działa knajpa Stixx, serwująca wyrafinowane potrawy z grilla, a na malutkim parkingu, gdzie Martinez parkował swojego seledynowego rovera, znajduje się wyschnięte oczko wodne.
Pod dokładnie tym samym numerem na sąsiedniej ulicy ulokował się w pawilonie Reset. Na Chłodnej pozostały historyczne kocie łby < kawałkami torów tramwajowych, ale południowa pierzeja ulicy całkowicie się zmieniła. Na pobliskich terenach dawnych browarów wyrósł inny świat, lecz czarny, nadjedzony przez szczęki kruszące pawilon trwa dalej, jak spróchniały ząb czekający na ekstrakcję. Jego dni są już policzone.
Restauracji Natu Rest & Wine na Chłodnej, w której Pegaz zaoferował mi prowadzenie reaktywowanego Secret Service, też już nie ma. Dawno temu zniknęła siedziba Digital Multimedia Group na parterze jednego z mrówkowców Za Żelazną Bramą. Zwinął się Granet, legendarna kafejka growa, 2 Pereca 2 – miejsca, gdzie przy poczcie spotkaliśmy się kiedyś przypadkiem z Pegazem i Gulashem. Nie ma siedziby L’Art przy Łuckiej, gdzie Kajtuś z Mamutem próbowali zrealizować Najlepszą Grę na Świecie o mało odkrywczym tytule Dogs of War. Dział PlayStation z Ogrodowej przeniósł się do pięknego biura w Browarach i on jako jedyny pozostał w Mirowie, kultywując jego tradycję.
Pozostał też konstrukt myślowy błąkający się po zakamarkach pamięci. Chcę o tym pamiętać, próbuję podtrzymać jego istnienie nie dlatego, że jestem słaby i boję się myśleć o teraźniejszości, ale z powodu wagi przeszłości. Dzięki jej zrozumieniu łatwiej jest funkcjonować i trwać przy tym, co się kocha. Do zobaczenia 5 maja w kolejnym Pixelu.
Spis treści
003 Wstęp
004 Patroni Pixela
006 Spis treści
007 Loading
008 Autofire – State of Play, czyli Hogwart i reszta świata / Steam Deck
012 Indykarium – artykuł / The Sinking City / Indygo / Hell Architect / Carrion / Book of Demons / Głośne prstrykanie (od Hyperstrange)
016 Vive Vr Corner – Viveverse / Holoride / LBE
018 Retroexpress – Cyclus / Tenebra / Angeles / Robot Jet Action
020 Diplodok – rozmowa z Maksem Sikorą i Wojkiem Wawszczykiem
023 Pixel Kids – Sonic i superdrużyny / Gibbon: Beyond the Trees
024 Pisząc kolejny rozdział – rozmowa z Lucasem Lagravette’em
027 Play the Game
028 Syberia: The World Before (pc, ps4, xone) (87)
030 Martha is Dead (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (90)
032 Gran Turismo 7 (ps4, ps5) (90)
034 Triangle Strategy (switch) (88)
035 Model Builder (pc, mac) (70)
036 Alfred Hitchcock – Vertigo (pc, mac, ps4, ps5, xsx, switch) (80)
037 Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (70)
038 FAR: Changing Tides (pc, ps4, ps5, xone, xsx, switch) (69)
040 Last Cube (pc, mac, ps4, xone, switch) (75)
041 Expedition Zero (pc) (70)
042 Animallica (pc) (80)
043 Hall of Fame
044 Najlepsza gra na świcie – Sid Meier’s: Civilization II
050 Pitfall
056 Discworld – w krainie racjonalnego absurdu
064 Amaurote
069 Secret Level
070 Joystick nasz powszedni
076 ZX Spectrum – narodziny legendy
082 Big box – Monkey Island
084 Kosmiczne klocki
086 SideQuest – Belle / Śmierć na Nilu / Peacemaker / Batman / Cuphead / Rozdzielenie / Załoga Promienia / Raz i na zawsze / Hołd dla Ziemi / Więzień gwiazd / Kajko i Kokosz. Złota kolekcja, tom 3 / Jedzenie/Picie / Departament prawdy / Amiga Rulez! / Go Straight / The 100 Greatest Commodore 64 Games / Magiczne piórko Gwendy / Far Far Away
094 Gramy też bez prądu – Bór / Czworo przeciwko ciemności / Śledztwa – Clair Harper na tropie / Siege Storm: Siege Mode
096 KPD #78
097 Credits
098 Historia Insomniac Games – od strzelanki do wirtualnej rzeczywistości
104 Gry i muzyka: od Guitar Hero do pianoli
109 Felieton – Łukasz Orbitowski – Gra o szczurach! Gra o szczurach!
110 21 klatek – Betrayal at Krondor
116 Tajemnica Marienbadu
118 Game Study – The Vanishing of Ethan Carter – Sukces Ethana Cartera
126 Felieton – Piotr Gawrysiak – A miało być tak pięknie…
127 Hardware miesiąca – słuchawki KFA2 Sonar – 04 / linia monitorów AOC Gaming G2
128 Felieton – Aleksy Uchański – War, war never changes
130 Marcin Borkowski – Gry na pomoc
01 On Life Left
01 Telewizja PRLowskich nerdów oraz geeków – część druga, ta fantastyczna i zagraniczna
02 Arabela
03 Wybrane magiczne przedmioty
04 Fraggle Rock
06 He-Man And The Masters Of The Universe
07 Jason of Star Command
08 Kagaku ninja tai Gatchaman
11 Les Mondes Engloutis
012 Letajici Cestmir / Przygody Elektornika
013 Robin of Sherwood
016 Space: 1999 / Zwieńczenie