Liczba stron: 148
Cena: 24,90 zł
Wydawca: Idea Ahead
Redaktor naczelny: Piotr Mańkowski
Autorzy: Andrzej Bazylczuk, Marcin Borkowski, Bartosz Czartoryski, Marek Czerniak, Marcin M. Drews, Paweł Gawlikowski, Piotr Gawrysiak, Szymon Góraj, Marcin M. Granat, Bartłomiej Kluska, Jacek Marczewski, Michał Marek, Dariusz J. Michalski, Piotr Pieńkowski, Piotr Pocztarek, Paweł Schreiber, Michał Śledziński, Aleksy Uchański, Michał R. Wiśniewski, Michał Zdancewicz, Piotr Żymełka

Wstęp
TRZYDZIEŚCI LAT PECETA
Znalezienie w dzisiejszych czasach kolejnej rocznicy do obchodzenia nie nastręcza większych kłopotów. Ale ta jest dla mnie szczególna. Właśnie sobie uświadomiłem, że od trzech dekad jestem pececiarzem.
Oczywiście były też epizody z PSP, Xboksem 360, Switchem czy kilkoma innymi konsolami, na których przepuściłem setki godzin, ale serce systemu grania stanowi klon. W momencie gdy niegdyś zapragnąłem metalowej budy z monitorem na biurku, trzeba było stanąć na głowie, żeby ją pozyskać.
Po upadku komuny cały czas w peweksach były dostępne komputery Atari, zaś w baltonach – Commodore 64. Nie pamiętam, gdzie masowo można było nabywać Amige, ale na pewno widziałem ją oprócz giełdy w jednym blaszaku przy ówczesnym Stadionie Dziesięciolecia. Patrzyłem na jakieś kolorowe strzelaniny i zaczynałem po cichu o nich marzyć, bo po zamęczeniu na śmierć Maniac Mansion i Zak McKracken miałem sporą przerwę od grania. Wpadłem do empiku w Juniorze, gdzie na półkach z prasą wystawiona była Amiga Format. Pamiętam, jak patrzyłem na tryskające ciepłymi barwami screeny z Hooka i zazdrościłem, że ludzie mogą sobie grać w tę przygodówkę, prezentującą się znacznie lepiej niż znane mi dzieła Lucasfilm Games. Wreszcie latem 1992 roku wpadł mi w ręce Top Secret z fortecą LeChucka na okładce. Another World, mapa do Electro Boa.. – to wszystko było niczym przy ostatnich dwóch kolumnach, na których znajdował się ciąg screenów z Secret of Monkey Island 2. Nowa gra chłopaków od Maniaca – ale jakżeż ona wyglądała! Tego było już za wiele. Poszedłem do kolegi, który byt na bieżąco ze sprzętem, i dostałem odpowiedź, żeby kupować peceta, bo „jest najbardziej perspektywiczny”. Przeliczyłem uciułane pieniądze i zacząłem rozglądać się za miejscem, w którym można go nabyć.
Najpierw skierowałem kroki do salonu Profusa na Świętokrzyskiej. To była mekka, najważniejsze miejsce, gdzie się kupowało sprzęt komputerowy. Tyle że ceny były też tam niewąskie. Okazało się, że za wszystko, co mam, zdołam kupić budę z procesorem 286 i z monochromatycznym monitorem, który by mi zamordował kolory Monkey Island. W końcu trafiłem do zlokalizowanej na Brackiej firmy Format, gdzie za niecałe 3 tysiące złotych nabyłem maszynę z procesorem 386SX i kolorowym monitorem. Komputer sprzedawał mi, dorzucając w gratisie uścisk ręki, brodaty prezes, którego nazwiska nie mogę sobie przypomnieć, aczkolwiek pamiętam, że potem znany był z różnych nietypowych interesów – jak to w latach dziewięćdziesiątych było na porządku dziennym.
I tak połowę biurka, na którym jeszcze do niedawna stało Atari 800XL, zajęła potężna bateria generująca elektroniczne bajki, jakich wcześniej nie widziałem. Urzekli mnie Gods, stanowiący ultrawypasioną wersję tego, w co jeszcze kilka lat temu grałem na automatach. Wsparty łopatologicznym opisem z Computer Studio przeszedłem wyśnione Secret of Monkey Island 2. Potem wojenne History Line, aż w końcu jesienną porą nadeszły Dune 2 wraz z Alone in the Dark i świat zupełnie się zmienił. Gdy sobie pomyślę że działo się to trzydzieści lat temu, robi mi się smutno i nie mogę w to uwierzyć. To był chyba ten moment, gdy życie zaczęło płynąć bardzo szybko. Gry je napędziły.
A w naszym nowym Pixelu trzymamy się zasady tematycznego zróżnicowania materiałów. Staramy się dostarczać wam artykuły, których nie ma gdzie indziej, i jednocześnie wskazywać wam rzeczy godne grania, czytania i oglądania. Dawne czasy nie powrócą, ale szukając ich nostalgicznych odcieni, cały czas baczymy na teraźniejszość. Do zobaczenia w czerwca tuż przed kolejnym Pixel Heaven!
Spis treści
003 Wstęp
004 Patroni Pixela
006 Spis treści
007 Loading
008 Autofire – Deep in the Caribbean… / Colossal Cave 3D / Nowi święci czyli styl ponad wszystko
012 Indykarium – Hamsters Gaming / Creoteam / Starni Games / Iron Tower Studio / Specialbit Studio / Adrovgames / Pixeye Games / Yevhen8 / Atomteam / Unique Media / Stas Shostak / Gingertips Game Studio / D.E.X. Team / Muzt Die Studios / Ternox Games / Cat Floor Studio / Best Friend Games / Brinemedia / Rex Pex Media / Roenko Games
016 Vive Vr Corner – Wanderer / Train Mechanic Simulator / Atlas Mystery / Game Drive
018 Retroexpress – TokiMal / Nothing / Alien Slaphead / Rubinho Cucaracha
020 TheA500 Mini – Nowa przyjaciółka po trzydziestu pięciu latach
022 Pasja i biznes – rozmowa z Chrisem Smithem i Darrenem Melbourne’em
024 Pixel Kids – Chocobo GP / Sonic Lego / Park Smoków / Beez / Monopoly Animal Crossing: New Horizons
027 Play the Game
028 Ghostwire Tokyo (pc, ps5) (94)
030 Weird West (pc, sp4, xone) (83)
032 The House of the Dead: Remake (switch) (71)
033 Norco. (pc, mac) (85)
034 MLB The Show 22 (ps4, ps5, xone, xsx, switch) (80)
036 Tiny Tina’s Woderlands (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (80)
038 Kirby and the Forgotten Land (switch) (85)
039 Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition (pc, ps4, xone, switch) (74)
040 Tape: Unveil the Memories (pc, ps4, ps5) (65)
042 LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (pc, ps4, ps5, xone, xsx, switch) (80)
044 Cosmonious High (pc – vr) (75)
046 Trek to Yomi (pc) (68)
048 Uragun (pc) (75)
049 Hall of Fame
050 Najlepsza gra na świecie – Loom – łabędzie, czary i muzyka
056 Crysis
062 Heart of Darkenss
068 Pitstop
073 Secret Level
074 Planszówki a gry wideo
080 Big box – Ultima: Martian Dreams
082 Kosmos – Kosmiczna wiadomość
084 SideQuest – Shenmue / Moon Knight / Wszystko wszędzie naraz / Uncharted / Chucky, sezon 1 / Halo / Spree / Powrót w kosmos / Apollo 10 1/2 / Killing Eve / Batman: Ego i inne opowieści / Megalex / Łasuch. Powrót / Punisher, tom 2 / Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca / Sandman. Pora mgieł, tom 1 / Poli Raksy twarz / Relax 37 / Pięknie jest żyć dwa razy / Stare kości
092 Gramy też bez prądu – Księga cudów / Nieustraszeni: Afryka Północna / Horrified / Widmo nad Arkham
094 KDP #79
095 Credits
096 Grand Theft Auto V – wersja na konsole obecnej generacji
098 Kłamstewka – kowal swojego losu
103 Felieton – Łukasz Orbitowski – Gra jak życie
104 Drugi garnitur j-horroru
110 21 klatek – Ishar 3
116 Game Study – Superhot – nowy lepszy Matrix
124 Magiczny Zaxxon
126 Felieton – Piotr Gawrysiak – Bo dobro jest dobre, a zo jest ble!
128 Felieton – Aleksy Uchański – Wspomnienia, których nigdy nie było
130 Felieton – Marcin Borkowski – Ucieczka w paprocie
One Life Left – Telewizja PRLowskich nerdów oraz geeków – część trzecia, ta polska i nieliczna (plus dodatek)
02 Bajka o trzech smokach
03 Alchemik Sendivius / Baśnie i waśnie
04 Kochajmy straszydła
05 Stanisław Pagaczewski
06 Mistrz i Małgorzata
07 Pierścień i róża
08 Porwanie Baltazara Gąbki / Wyprawa profesora Gąbki
09 Literackie pierwowzory
10 Siedem życzeń
12 Wieńcząc, podsumowując i kończąc / Addenda
13 The Invaders
15 Navstevnici / Pan Tau
16 Planet of the Apes