Pixel 06/2021 (71)

Liczba stron: 124
Cena: 16,50 zł
Wydawca: Idea Ahead
Redaktor naczelny: Piotr Mańkowski
Autorzy: Andrzej Bazylczuk, Marcin Borkowski, Bartosz Czartoryski, Marek Czerniak, Marcin M. Drews, Paweł Gawlikowski, Piotr Gawrysiak, Szymon Góraj, Marcin M. Granat, Mikołaj Kamiński, Bartłomiej Kluska, Jacek Marczewski, Michał Marek, Dariusz J. Michalski, Piotr Pieńkowski, Piotr Pocztarek, Paweł Schreiber, Piotr Stypka, Michał Śledziński, Aleksy Uchański, Michał R. Wiśniewski, Michał Zdancewicz, Piotr Żymełka

Pixel 06/2021 (71) okładka

Wstęp

OSTATNI WSTĘPNIAK W MOIM ŻYCIU

Kiedyś mi za to płacili, a teraz ja sam muszę za to płacić. Czyż nie to właśnie nazywamy wielkim kręgiem życia?

Dzień dobry, nazywam się Aleksy Uchański, znany też jako samozwańczy Kapitan Alex. W życiu nadpisałem kilka wstępniaków do kilku magazynów, jeśli to pamiętasz, to dobrze (i pamiętaj też o badaniach prostaty niebawem), jeśli zaś nie – nie będę o tym rozprawiać. Szczerze mówiąc, nigdy nie czułem się w tej robocie wybitny, czasem nazywamy to po prostu brakiem talentu, ale ta frustracja dziś znajduje swój kres, bo oto czytacie ostatni w historii wstępniak mojego autorstwa.

Trzymacie w rękach wakacyjne wydanie magazynu Pixel, który jest najdoskonalszym znanym mi efektem trwającej już czwartą dekadę ewolucji polskiej prasy o grach komputerowych Pixel łączy stare i nowe tytuły, wiele miejsca poświęca na pogłębione analizy, nie stroni od tematów okołogrowych, regularnie rozmawia z najwybitniejszymi twórcami gier na świecie. To wszystko realizuje zespół w większości bardzo doświadczonych, a zawsze bardzo uzdolnionych autorów, pod wodzą twórcy i egzekutora tej wizji, szanownego Micza, naszego redaktora naczelnego, którego uważam za najbardziej skupionego, konsekwentnego i erudycyjnego polskiego dziennikarza zajmującego się grami.

Ja sam jestem tu tylko felietonistą i zachwalam kolegów zgodnie z moją najlepszą, niezależną oceną, oczywiście pewnie też trochę po to, by się samemu grzać w ich blasku, bo jestem dumny, że mnie zaproszono do takiego zespołu. Zarazem jasno stwierdzam, że kształt i formuła pisma są w zerowym stopniu moją zasługą, co nijak nie przeszkadza mi ich podziwiać. Zawsze chciałem robić – i czytać – taki magazyn. Sam nie umiałem, więc dobrze, że zrobili to inni.

W okolicach czwartego akapitu wypada już wyjawić, co ja właściwie w tym eksponowanym miejscu robię. Otóż wspieram Pixela na Patronite i w nagrodę od szanownej redakcji przypadł mi w udziale zaszczyt napisania wstępniaka. Pisałem już o tym, ale apel ponowię – namawiam do wspierania naszego pisma lub choćby wykupienia prenumeraty. Oczywiście mocno dziękuję też każdemu, kto przygodnie kupuje egzemplarz. Jeśli jednak sytuacja osobista i sympatia do magazynu pozwalają wam na coś więcej – zajrzyjcie na Patronite. Czasy są takie że musimy sami dbać o wartościowe inicjatywy kulturalne, takie jak Pixel, zwłaszcza gdy ich formuła nie daje się przełożyć do internetu. Crowdfunding jest tu słuszną odpowiedzią. Tą droga zbierane są środki na tworzenie gier komputerowych i planszowych, za pomocą zbiórek powstają i działają prężne polskie radia internetowe. Jest zupełnie normalne, że formuła ta łączy się z innymi modelami biznesowymi wydawcy, takimi jak sprzedaż egzemplarzowa czy sprzedaż reklam. Zwracam też uwagę, że te datki to nie darowizny – za każdy poziom wpłat dostaje się inne, atrakcyjne nagrody. Bo na przykład kto by nie chciał napisać wstępniaka do Pixela?

Zapraszam do lektury. Waszej uwadze szczególnie polecam felieton Michała Nowakowskiego, znanego niegdyś jako Elektryczny. Michał występuje dziś gościnnie w miejscu, które zazwyczaj zajmuje moja rubryczka, ale jest tu trochę jak z Johnnym Cashem, który gdy scoverował twoją piosenkę, to już nie była twoja piosenka. Cieszę się, że ten uzdolniony dziennikarz, a od dwóch dekad wybitny manager, jeden z autorów kolosalnego sukcesu CD Projektu, znalazł chwilę, by dla nas napisać. Przeczytajcie go z uwagą.

Spis treści

003 Wstęp
004 Patroni Pixela
006 Spis treści

007 Loading
008 Autofire – E3 / Last Epoch / Alan Sharp
012 Indykarium – Atomic Jelly / Appcadabra / Cogwheel Software / Silver Lemur Games / Hyperstange / Bulbware / Petums / Varsav Game Studios / Rock and Bushes / Sylwester Osik / Anonimowe studio
016 Vive Vr Corner – Traffic Jams / Helicopter Simulator VR / Until You Fall / Luna
018 Retroexpress – Monstro Giganto / Astro Phobos / Spacegulls / Bad Moon Rising
020 Pixel Kids – Zombie Teenz Evolution / Game Builder Garage / Lumberhill / DC Super Hero Girls: Teen Power

023 Play the Game
024 Ratchet & Clank: Rift Apart (ps5) (90)
026 Final Fantasy VII Remake Intergrade (ps5) (90)
028 Edge of Eternity (pc) (65)
030 Knockout City (pc, ps4, ps5, xone, xsx, switch) (78)
031 Mario Golf: Super Rush (switch) (88)
032 Strangeland (pc) (70)
033 The Companion (pc) (68)
034 The Elder Scrolls Online – Blackwood (pc, mac, ps4, xone) (65)
035 Dungeons & Dragons: Dark Alliance (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (56)
036 We Are Football (pc) (60)
037 Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 (pc, xbox, ps4, ps5) (89)
038 Guilty Gear Strive (pc, ps4, ps5) (90)
039 MechWarrior 5: Mercenaries (pc, xone) (63)
040 Scarlet Nexus (pc, ps4, ps5, xone, xsx) (92)
041 Legend of Mana (pc, ps4, switch) (75)
042 Overboard! (pc, ios, switch) (77)
043 Subnautica: Below Zero (pc, ps4, ps5, switch) (90)
044 Lacuna (pc) (81)

045 Hall of Fame
046 Najlepsza gra na świecie – Donkey Kong
052 Potulny ojciec Kratosa – wywiad z Davidem Jaffem
060 Co dał nam Sonic?
065 Sonic i jego pan – wywiad z Takashim Iizuką
066 Final Fantasy Tactics

071 Secret Level
072 Monopoly
076 Streets of Fire. Inne miejsce. Inny czas
080 Big box – Baldur’s Gate 2
082 Kosmiczna symulacja
084 SideQuest – Sailor Moon Eternal / Lupin / Bad Trip / Cruella / Sweet Tooth – Łasuch / Bill & Ted Face the Music / Venom / The Goon, tom 5 / Eden, It’s an Endless World!, tom 1 / Szeryf Babilonu / Hellblazer. Tom 7 / Havok i Wolverine: Stopiony / Punisher Max, tom 10 / Antares / Opowiadania prawie wszystkie / Sex, disco i kasety video. Polska lat 90 / Informacja zwrotna
090 Gray też bez prądu – Tytani / Zew Cthulhu / Pod wrogim niebem / God of War
092 KDP #71

093 Credits
094 Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni – prawdy i mity w grach o piratach
101 Felieton – Łukasz Orbitowski – Bezbronny wobec tajemnic
102 Remastery
109 Felieton – Piotr Gawrysiak – Pecunia una regimen est rerum omnium. Tym razem będzie o pieniądzach !!!
110 21 klatek – Wilson’s Heart
116 Hardware miesiąca – Akcesoria Xtrfy Gaming – klawiatura K4 RGB TKL / mysz M42 RGB
118 Felieton – Michał Nowakowski – Homo cricetus, czyli człowiek chomik
120 Felieton – Marcin Borkowski – Trochę żenady, trochę smutku

123 Chivalry II (pc, p4, ps5, xone, xsx) (80)