Liczba stron: 124
Cena: 19,99 zł
Wydawca: Idea Ahead
Redaktor naczelny: Roger Żochowski
Zastępca Redaktora Naczelnego: Misiek
Zespół redakcyjny: Konrad Adamczewski, Bartosz Dawidowski, Norbert Konieczny, Tomasz Kozieł, Przemysław Małecki, Maciej Marchewka, Michał Mazur, Monika Pawlikowska, Adam Piechota, Piotr Rozbicki, Artur Salwarowski, Artur Sojka, Michał Stępień, Maciej Żmuda-Adamski, Marcin Teller
Rysunki: Adam Bańkowski

Wstęp
Gry w roku 1997 kupowałem swój pierwszy numer PSX Extreme, a wydawnictwa prasowe kwitły jak grzyby po deszczu, do głowy mi nie przyszło, że ponad 25 lat później ten sam magazyn zostanie ostatnim miesięcznikiem o grach wideo w Polsce. Mimo iż rynek rozrósł się przez ten czas na skalę, o jakiej nawet nie marzyliśmy, na podstawie gier tworzone są topowe filmy i seriale, medium już dawno przestało być traktowane jako zabawka dla dzieci, a zadeklarowanych graczy jest nieporównywalnie więcej niż te kilkadziesiąt lat temu, czasy, gdy magazyny o grach sprzedawały się nawet w 100 tysiącach egzemplarzy miesięcznie, minęły bezpowrotnie. Zostali z nami świadomi, dojrzali gracze, koneserzy prasy drukowanej, szukający czegoś więcej niż to, co na co dzień przelewa się przez internet i YouTube’a. Została z nami elita.
Ten numer rozrósł się wyjątkowo do 124 stron, a na naszych łamach ponownie (wszak przed Pixelem gościliśmy go już kilka razy) witamy Bartłomieja Kluskę, historyka gier, dziennikarza i autora m.in. książki „Bajty polskie”. Bartek przygotował dla Was nie tylko przegląd najlepszych ośmiobitowych gier wydanych w 2022 (jest nawet swoiste GTA na ZX Spectrum), ale też sylwetkę Todda Howarda, od jego początków w Bethesdzie, po wzloty i upadki, a na nadchodzącym Starfieldzie kończąc. To zresztą nie koniec powitań, bo na łamy PSX-a trafi też co miesiąc komiks KDP od Śledzia (autora serii komiksowej „Osiedle Swoboda”), który uzupełni comiesięczne recenzje w Comix Zone. Ale zanim o tym wszystkim przeczytacie czekają na Was aż trzy tematy numeru!
Klastycznie w styczniu podsumowujemy miniony rok w starym stylu jaki lubicie. Wybieramy więc nie tylko TOP 50 gier (pojedynek o pierwsze miejsce to gotowy scenariusz na thriller, wszak nasi redaktorzy toczyli bardzo zacięty bój), ale też każdy z Zgredów wskazał swoją grę roku i najlepsze tytuły w danym gatunku. Wybieramy też najciekawsze wydarzenia i trendy, które kształtowały i będą dalej kształtować naszą branżę. W drugim temacie numeru piszemy o Netfliksie, ale spokojnie, tym razem nie o serialach. Streamingowy gigant zaliczył bowiem wjazd do branży gier z bramą. Wiedzieliście, że firma wychodzi do graczy z konkretną i szybko rozrastającą się ofertą, a spory w tym udział mają Polacy? I to wszystko w cenie abonamentu, który pewnie i tak już płacicie? Ostatni temat numeru związany jest z kolei z jubileuszem – 40 lat minęło od premiery Commodore 64, a my snujemy opowieść z czasów, gdy komputery były naprawdę osobiste.
Recenzji zbyt wielu nie znajdziecie, wszak deweloperzy zapadli na krótką chwilę w zimowy sen. Poza okładkowym Blacktail rządzą powroty i remastery z next-genowym Dzikim Gonem, Monster Hunterem Rise, Personami 3 i 4 oraz odrestaurowanym Final Fantasy: Crisis Core na czele. Kali rzutem na taśmę dorwał jeszcze One Piece Odyssey, ale bez obaw, braki recenzencie uzupełniliśmy bogatymi zapowiedziami (wszak informacji jest masa) do takich tytułów jak Final Fantasy XVI, Hades 2, Star Wars Jedi: Survivor czy Armored Core VI Fires of Rubicon od From Software. Komodo z kolei przeanalizował materiały z Death Stranding 2, szykując dla was jazdę bez trzymanki po świecie wykreowanym przez Hideo Kojimę. Dzięki uprzejmości HBO blisko dwa tygodnie przed premierą mieliśmy też okazję zrecenzować serial na bazie The Last of Us, a Butcher przygotował też arcyciekawe kulisy produkcji tego wysokobudżetowego spektaklu. Cóż mogę napisać – jest bardzo, bardzo dobrze!
Co jeszcze w publicystyce? W „Odzie do Glocka” przyjrzymy się temu jak projektuje się giwery w grach oraz pozyskuje licencje na już istniejące w rzeczywistości spluwy. Zapewniam, że o wielu rzeczach pewnie nie mieliście pojęcia. Bierzemy też na warsztat literaturę abyście mogli dowiedzieć się co łączy “Gwiazdozbiór Psa” z The Last of Us czy “Piknik na skraju drogi” z serią S.T.A.L.K.E.R., a to tylko szczyt góry lodowej. Po naszej lekturze zapraszamy do bibliotek. No i jest jeszcze artykuł o Junjim Ito. Albo uwielbiasz, albo nie kojarzysz. Ale uwierzcie – warto kojarzyć, zwłaszcza jeśli jesteście fanami takich klimatów jak „body horror”, „kosmiczny horror” czy „groteska”.
W retro rządzi i dzieli znowu Piechota, który wypieścił kolejną, magnetyczną opowieść o kulisach produkcji gier. W bliskim sąsiedztwie miasteczka Silent Hill leży jeszcze jedna, zapomniana miejscowość, w której również było słychać syreny. Marka Forbidden Siren znana z PlayStation ma nie mniej ciekawą historię do opowiedzenia. Zgodnie z Waszymi życzeniami wprowadźmy też do magazynu nowy dział – retrorecenzje – na pierwszy ogień idzie kultowy Super Mario 64 oceniony zarówno z perspektywy ówczesnego zrewolucjonizowania rynku, jak i tego jak się zestarzał. W retro znajdziecie ponadto artykuł o historii silników do gier, od czasów, gdy twórcy sami pisali kod gry, po obecne potwory z Unreal Engine na czele. Odwiedziliśmy także jedyne w Polsce, a kto wie, czy nawet nie na świecie – Muzeum Elektroniki! Jak co miesiąc dziękujemy za Wasze wsparcie i życzymy miłej lektury.
Spis treści
002 Wstęp
003 Spis treści
004 Co nowego
006 Ohayo Nippon
007 Dobre, bo polskie
008 Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
009 Judas
010 Hades II
012 Armored Core VI: Fires of Rubicon
014 Star Wars Jedi: Survivor
016 Final Fantasy XVI
018 Death Stranding 2 – analiza zwiastuna
021 Gry 2022 roku
032 Top 50 gier 2022 roku
038 2022 pod lupą
040 Temat numeru – 40 lat minęło z Commodore 64
046 Temat numeru – Gry z Netflixa
050 Hyde Park
051 Headshot – Anonim – Co tu śmierdzi? / Norby – Okiem sprzedawcy: koniec jest bliski?
052 Recenzje
052 Blacktail (ps5, xsx) (8)
054 Wiedźmin 3: Dziki Gon – edycja kompletna (ps5, xsx) (9-)
055 River City Girls 2 (ps5, xsx, switch) (8)
056 Monster Hunter Rise (ps5, xsx, switch) (8+)
056 The Knight Witch (ps5, xsx, switch) (8+)
057 High on Life (xsx) (6-)
058 Fire Emblem Engage (switch) (8-)
060 One Piece Odyssey (ps5, xsx) (7+)
062 Cyber Hook (ps5, switch) (6)
062 Rhe Rumble Fish 2 (ps5, xsx, switch) (5)
062 Sword of the Vagrant (ps5, xsx, switch) (7)
063 Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion (ps5, xsx, switch) (7-)
064 Children of Silentown (ps5, xsx, switch) (8-)
064 Persona 3 Portable Remaster Edition (ps5, xsx, switch) (7)
064 Persona 4 Golden Remaster Edition (ps5, xsx, switch) (8)
066 Super Mario 64 – retrorecenzja (n64) (7)
068 Hardkor
068 A co to za Ito?
072 Biblioteka gier
076 Oda do Glocka – słów kilka o cyfrowym rusznikarstwie
082 Silniki gier wideo – jak Apple przecierało szlak dla Unity i Unreala
086 Za rączkę – historia przewodników do gier
090 Todd Howard Prolog
093 Retro
093 Dobre, nowe, ośmiobitowe
096 Zakazane syreny – historia marki Siren
102 Namacalna placówka
106 Region filmowy – Avatar: Istota wody / Wednesday, Sezon 1 / Guillermo Del Toro: Pinokio / Glass Onion: Film z serii „Na noże”
107 The Lasto of Us – Sezon 1
108 Ostatni będą pierwszymi – kulisy produkcji serialu „The Last of Us”
110 Myszaq lubi – Ten udany, zły rok – Glorious / The Sadness / Przejęcie sygnału / Uśmiechnij się
112 Comixzone – Liga Sprawiedliwości: Najwięksi superbohaterowie na świecie / Batman Black and White: Pięść Demona / X-Men. Punkty Zwrotne: Masakra mutantów / Batman: Zabobonna zgraja
113 Komiks
114 Felieton – Fabularna tawerna – Mechy w akcji
115 Felieton – Savepoint – Rycerze pucharów
116 Felieton – Dwóch zgryźliwych tetryków – Konkurs popularności – Mielu / Lustra i dym – Marcellus
117 Felieton – Na piechotę – Jak przeżyć wśród wampirów?
118 Graczpospolita
119 Felieton – Od gracza dla graczy – W szczytowej formie: Renesans FFVII
120 Listy
123 Felieton – Okiem maniaka – Gatunkowe przemęczenie